nybörjarfråga

puh!

Vet inte riktigt. Kanske ska kolla med konservative kretz.
Han verkar ha koll på vart frågetecken börjar och påståenden slutar.
Eller så kanske jag uttrycker mig konstigt.

Vad skall man använda rubriken till?

Beskriva sitt eget inlägg, eller kommentera tråden som helhet?

Elvis has left the thread.
 
Svar på Leifs fråga

Jag skulle kunna ge ett svar på Leifs fråga i alla fall, dvs om man har klättrat ut mer halva repets längd och inte kommer vidare.

Om man kan bygga stand och ta upp sin andreman kan det vara ett bra alternativ. Annars kan man kanske nedåtklättra och/eller bli firad ner till ett lämpligt ställe att bygga stand på. I så fall kan man kanske bli tvungen att dra ner repet från säkringarna ovan (efter att man har gjort standplatsen) och då blir det plötsligt komplicerat. Inget att rekommendera egentligen.

Eller också så bygger man ett ankare där man hänger och knyter fast repet enkelt i det och firar ned. Detta kräver såklart att man har ett rep till för att kunna fira från toppen av leden och plocka utrustningen. Eller också kör man med dubbelrep, då behöver man inget ytterligare rep.

Det går att ta sig ned från en led där repet inte räcker till för att bli nedfirad, men det är ganska jobbigt, så det är väl något man bör undvika.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips