Nu vaxade jag kängorna fel?

Hjälp en novis! :)

Jag har ett par Haglöfskängor i Nubuck/mocka (Gore-Tex). Har idag vaxat dem med Meindl Sportwax. Det flöt på så bra att jag missade detaljen med att delar av kängan, i synnerhet plösen, är av någon form av tyg/syntethistoria. Den delen fick också rikligt med vax på sig. Nu läser jag överallt att på den delen av kängorna bör man ha impregneringsspray.

Min fråga är, har jag ställt till det med mina kängor nu?
 
Det är nog ingen större fara. Antar att det egentligen bara handlar om kosmetiskt utseende. Möjligt är kanske att man stoppar/täpper igen andasfunktioner med vax. I vart fall kan du ju inte gå tillbaka till impreg spray nu som jag ser det. Min dotter på 6 år har ett par Mc Kinley mocca/tyg/goretex, vi kör stadigt med Fiskarsmorning på. Upplevet det bättre och tåligare även om de ser tristare ut.
 
Stort tack för ditt svar! Att mocka/nubuck-delen får en mörkare färg, det är jag helt och hållet med på. Meindl Sportwax ska ju dessutom vara bra för Gore-Tex, så det borde ju inte täppa till allt för mycket, men kanske var det dumt med just de där delarna som är i någon form av tyg. Blev lite orolig att jag kraftigt försämrat de delarna av skon på något sätt. Det vore ganska typiskt mig... :)
 
Eller oxså går du ut och eldar upp dem samt gör rätt med nästa par!
Klart jag skojar, men ibland är det bra att studera materialen innan man rusar på. Vaxat har många tyger varit för att kunna vävas.
 
Värm lite på textildelen med en hårblås och sug upp vaxet med en bit av ett gammalt lakanstyg, använd ditt omdöme du vill inte värma skinn/mocka över 50 grader, det går att isolera/skydda, med hjälp av reflekterade köks-alumiumfolie.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips