Norska turkartor

Finns det någon tanke bakom hur de är konstruerade som jag har missat. Sitter med Turkart Børgefjel Sør och planerar inför nästa sommar med tanken att gå in via Stekenjokk...


Varför är kartan klippt längst österut så att sista biten mot Sverige inte finns med . Kartan är klippt rakt i och saknar "vit ram".

1401094733_99b2d35ab7.jpg


Biten som "saknas" finns istället med på baksidan av kartan:

1401099563_67abd540b8.jpg


Så är det även på Børgefjell Nord.... och minst lika märkligt: varför överlappar inte de två kartorna Sør och Nord varandra?
 
Senast ändrad:
Olika kartinstitut har olika regler.
Alla delar av den Norska fjellkartan är inte överlappande alls.
Det är vida bättre än 1942 års ed. av general survy ME, som flygfotograferades en osedvanligt molnig vinter varefter berg, floder och byar ritades i efter äldre material...resultatet blev hårresande!
Moderna satelitbaserade kartor är tämligen problemfria i den jämförelsen och vill du ha överlappning köp till några extra blad och fixa det själv.
//J
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Om du tänker efter en stund och prövar att vika kartan lite annorlunda än du har gjort på undre bilden, så kommer du säkert på vitsen med att det är tryck ända ut till kanten på framsidan och att den anslutande delen är placerad där den är på baksidan.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Njae, ska jag vara ärlig så är det ju överlappning, fast inte särskilt mycket. Det är väl bara det att man är van med svenska fjällkartan där det handlar om större områden än 500 meter.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.