Norra sytertoppen

Tänkte klampa iväg dit kommande vecka om vädret tillåter vilken är bästa/snabbast vägen till toppen ? Hur långt är det å hur många dagar tar det ?

Någon som vill följa med ??
 
Några vänner gick upp o ner på en dag för ca 1-2 veckor sen. Var lite fysiskt krävande men även otränade tog sig upp o ner utan problem på en dag.

Vet inte rutten då ja va för sjuk för att hänga på men ska be han posta den här i dagarna
 
Googlat i massor men nätet är så trögt i Kiruna så lättare att fråga här än att läsa sig till det.
Tack låter bra det då väntar jag på det :)
 
Jag har gått upp längs den markerade leden från Viterskalstugan. Jag hade otur med vädret, regn, dimma och åska. På väg upp där branten började såg jag knappt nästa röse. Det är brant och stenigt. Väl uppe på platån är det lättare att ta sig fram till toppstugan. Har inte något minne av att det skulle finnas ngn kamin eller ved. Ett liggunderlägg fanns.Vatten tar man mellan några stenar en bit från stugan. Sen är det enkelt att gå den sista biten till toppröset. Jag gick samma väg tillbaka och hade då jättefint väder. Jag gick med min son som då var 16 år. Vi startade ca 9.00 från stugan och var tillbaka vid 18- tiden. Men då hade vi en matpaus i toppstugan och satt och beundrade utsikten från många stenar när vi gick nerför. En fin upplevelse. Kom i håg att ha mat och termos/kök samt kläder för alla väder med. Sträckan Hemavan-Viterskalstugan går man på en halv dag. Vi tog sommarliften upp så det förkortade tiden avsevärt.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.