Norge i augusti

Hej, någon som har bra tips på fjällvandring i Norge i början av augusti? Vi är ganska vana vid svenska fjällen och tänker oss ett mellanting mellan motorvägen Kungsleden och hardcore orösat och inga leder. TAcksam för tips om spännande områden i Norge.
 
Sv:Norge i august

Hei Åsa!
En bra side for inspirasjon till vandring i Norge er http://www.etojm.com/Norsk/
En personlig favoritt er den klassiske turen gjennom Aurlandsdalen, som ligger ganske smidig til om du reiser via Oslo. Turen går fra barsk höyfjellsnatur ved Finse 1222 moh alt. Geiteryggen, og ender opp i dramatisk fjordlandskap innerst i Sognefjorden. Var der i august i fjor og vi traff på usedvanlig få andre vandrere. Mer om turen kan du lese på http://www.etojm.com/Norsk/fjell.htm, se under "Finse - Hallingskarvet" - "Aurlandsdalen". Bilder fra dalen finnes under "Bildeserie#5".
Lykke til!
 
Hej!

Nord Norge... Vilken natur.. Jämfört med våra svenska fjäll. Lite folk, inga flygmaskiner, inget skräp, väldigt fina stugor. Go for it.

Vi gick från Rombak å neråt tills vi var i höjd med kebnekasie, där vek vi av mot sverige och kebne. Knallade både på hundleden och nordkalottleden. Kolla in Fjällkarta n BD6. De leder vi gick på är utmärkta, men eftersom det är väldigt glest med folk var det stundvis svårt att se stigen/leden, men det är ju därför man har kompas. Vissa "broar" var ganska värdelösa... Kolla in mitt foto album har en hel del bilder från den turen, som sagt underbar natur.

OBS! Nyckel till norska stugor måste hämtas på någon tusiststation innan avfärd. Dom går iofs att öppna lätt med något mindre verktyg, men det är ju skönt att slippa krångel.

Hör av dig om du behöver mer info: hampus.lind@brevet.nu

Vänligen
Hampus Lind
 
Motorveier i fjellet

ÅsaS; sa:
Hej, någon som har bra tips på fjällvandring i Norge i början av augusti? Vi är ganska vana vid svenska fjällen och tänker oss ett mellanting mellan motorvägen Kungsleden och hardcore orösat och inga leder. TAcksam för tips om spännande områden i Norge.
 
Re: Motorveier i fjellet

0690; sa:
ÅsaS; sa:
Hej, någon som har bra tips på fjällvandring i Norge i början av augusti? Vi är ganska vana vid svenska fjällen och tänker oss ett mellanting mellan motorvägen Kungsleden och hardcore orösat och inga leder. TAcksam för tips om spännande områden i Norge.
Åsa liker ikke motorveien på Kungsleden. Da er det ikke et godt forslag å anbefale Aurlandsdalen som er minst like mye en motorvei.
Narvikfjellene kan være et godt alternativ for en som ikke liker "hardcore og orøsat". Indre Troms er også OK. Utgangspunkt: Abisko over Bjørkliden og Pålnoviken til Lappjordhyttene og videre nordover.
Se: http://www.narvikfjell.no og Troms turlag under http://www.turistforeningen.no
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Jotunheimen

ÅsaS; sa:
Hej, någon som har bra tips på fjällvandring i Norge i början av augusti? Vi är ganska vana vid svenska fjällen och tänker oss ett mellanting mellan motorvägen Kungsleden och hardcore orösat och inga leder. TAcksam för tips om spännande områden i Norge.

Hej, trots att jag är svensk har jag ingen erfarenhet av kungsleden. De vandringar jag gjort har alla genomförts i Norge så som Hardagervidda, Jotunheimen eller Loften.

Jag skulle kraftig rekommendera Jotunheimen som är helt otroligt magnifik! Ett mini-alperna helt enkelt!

I norska fjällen går men dagsetapper mellan stugor som i nio fall av tio är bemannade med mer eller mindre full service och som fungerar som pensionat. Man får tre rätters middag och ett mycket trevligt och socialt umgänge.

Vandringen gör man med LÄTT packing i en 30-40 liters ryggsäck. Terrängen är tuffare i Jotunhiemen än på de flesta andra platser. Det går mycket upp och ned och att gå 600-700 höjdmeter upp på förmiddagen för att sedan gå ned igen 300-400 meter under em är ingen ovanlighet. Med "tuff" vandring menar jag rent fysiskt. Det är dock iga komplicerede leder att följa.

Det finns gott om stugor att välja på och förlagsvis förser du dig med kartorna Jotenheimen Vest och Aust om skala 1:50.000

Lycka till!
mvh Lars
 
Fint i augusti

Hej Åsa!

Jag har erfarenhet från två vandringar i Norge, just i augusti. 2002 gick vi i Jotunheimen och hade en kanonvecka, i somras gick vi i Breheimen och västra Jotunheimen. Även det var toppen.

Vi hade gått ganska många år i Sverige innan och var väldigt nyfikna på Norge. Det blev verkligen en positiv upplevelse!! Fina leder, inte alls så mycket folk som alla (på Utsidan) hade varnat för, dramatiska fjäll, många och stora glaciärer och många, många vackra sjöar. Inte en mygga men däremot en del får...

Båda åren hade vi riktig fetflax med vädret - nästan för fint (ajdå - det där får man väl pynta för). Men jag antar att samma princip gäller för norska fjällen som för svenska - räkna med regn, men augusti kan vara något mer vädersäkert.

Ha det så trevligt!!
 
Hej, tack för alla bra tips, kanske återkommer med fler frågor när vår rutt är helt inplanerad. Har också varit med om det här med "för fint" väder, de senaste åren i Kebnekaiseområdet har det varit 25 grader och inte ett moln när vi varit uppe. Fleece-kläder och annat har man släpat med helt i onödan :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips