Nordnorge

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Har inte varit där....än...

Snygga bilder...inte utan att man blir avis på fisket!

Har tyvärr inte tagit mig norr om Narvikfjällen i Norge, men Finnmarksvidda står helt klart på att-göra - listan!

/ Stefan
 
Verkade vara en rolig tur. Är själv på väg och köpa en nordisk släde till mina hundar. Men blir nog inte just Polarismodellen, vill ha mer "pulkdesign".
 
Är dock försiktig med att kalla det vildmark. Ju mer jag kommer till nya ställen, desto mer upptäcker jag att det bodde och verkade människor där också, bara med lite andra förutsättningar.
 
Är dock försiktig med att kalla det vildmark. Ju mer jag kommer till nya ställen, desto mer upptäcker jag att det bodde och verkade människor där också, bara med lite andra förutsättningar.
Finns nog knappast några området där människor inte bott och verkar/verkat i Norden. Det är bara det att alla inte lämnat så stora spår efter sig.
 
Fantastikst fint! Har ännu inte haft chansen att göra en vintertur med hund men det finns absolut på önskelistan. Svårt att leva utan att lämna spår efter sig men det vore fint om vi alla kunde försöka. På så sätt kan även kommande generationer få en chans att uppleva "vildmarken".
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips