Nordnorge

Hej!
Fler än jag som gillar den orörda vildmarken i norra Norge? Bifogar länk till en resa till mitt lilla "Paradis" :) http://www.alaskanmalamute.one/med-draghundar-pa-finnmarksvidda/


P4060251.jpg

P4020088.jpg
draghundar_på_finnmark.jpg
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Har inte varit där....än...

Snygga bilder...inte utan att man blir avis på fisket!

Har tyvärr inte tagit mig norr om Narvikfjällen i Norge, men Finnmarksvidda står helt klart på att-göra - listan!

/ Stefan
 
Verkade vara en rolig tur. Är själv på väg och köpa en nordisk släde till mina hundar. Men blir nog inte just Polarismodellen, vill ha mer "pulkdesign".
 
Är dock försiktig med att kalla det vildmark. Ju mer jag kommer till nya ställen, desto mer upptäcker jag att det bodde och verkade människor där också, bara med lite andra förutsättningar.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Är dock försiktig med att kalla det vildmark. Ju mer jag kommer till nya ställen, desto mer upptäcker jag att det bodde och verkade människor där också, bara med lite andra förutsättningar.
Finns nog knappast några området där människor inte bott och verkar/verkat i Norden. Det är bara det att alla inte lämnat så stora spår efter sig.
 
Fantastikst fint! Har ännu inte haft chansen att göra en vintertur med hund men det finns absolut på önskelistan. Svårt att leva utan att lämna spår efter sig men det vore fint om vi alla kunde försöka. På så sätt kan även kommande generationer få en chans att uppleva "vildmarken".
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.