Nikkaluokta till Tarfalla

Hej!

Snedda över Cievvralahku, kortast väg. Sväng höger direkt efter första bron och följ stigen uppåt. Väl uppe kan du hålla lite höjd mot ravinen i öster så slipper du skråa så mycket. Ibland är det dålig sikt och få landmärken att gå efter, så det är bra om du hittar m h a karta och kompass. Nergång till Tarfala via sadeln söder om Tarfalapakte.

Mvh F

Tack! Ska sätta mig ner med kartan och kollat ditt ruttförslag.
 
Hej!

Snedda över Cievvralahku, kortast väg. Sväng höger direkt efter första bron och följ stigen uppåt. Väl uppe kan du hålla lite höjd mot ravinen i öster så slipper du skråa så mycket. Ibland är det dålig sikt och få landmärken att gå efter, så det är bra om du hittar m h a karta och kompass. Nergång till Tarfala via sadeln söder om Tarfalapakte.

Mvh F

Hej igen!

Jag såg att du tidigare har diskuterat det vägvalet här på utsidan.
Förmodar att det är den här turen du menar?
I sånna fall, har du någon ungefärlig tid på den?
 

Bilagor

  • B8ED2E2D-0FF7-4849-B34C-9078D16AF718.jpeg
    B8ED2E2D-0FF7-4849-B34C-9078D16AF718.jpeg
    56.3 KB · Visningar: 275

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Har kollat det och de går 8.30 och 17, bussen är framme 11.35. Måste vara vid Tarfala kl 18 så det spricker. Har bara skidat sträckan i vintras och kan hålla med om att den inte är jättespännande. Men jag tackar för förslaget!

Jag kom med 11.35 bussen till Nikka förra veckan. Vi var väl 10 som gick till leden, 30 gick till helikoptern. Och det var flera olika grupper/par som gick till helikoptern, inte någon eventgrupp eller dyl, så det kan vara värt att ringa och kolla om de inte kör extraturer vid behov/möjlighet.
 
Hej igen!

Jag såg att du tidigare har diskuterat det vägvalet här på utsidan.
Förmodar att det är den här turen du menar?
I sånna fall, har du någon ungefärlig tid på den?

Hej!

Jag gick från Tarfala till Nikkaluokta tillsammans med min då 68-årige far. Vi genade över Tarfalcorru och siktade på renvaktarstugan. Minns inte hur lång tid det tog men gissar på ca 4-5 timmar.

/ F
 
Haha, vilken skön packning du hade! :)
24 km till Tarfala tror jag det är för att vara löjligt exakt. Från Nikkaluokta till Keb-fjällstation borde jag kunna spurta på i rätt bra tempo. Men har aldrig gått till Tarfala så vet inte hur det är. Har googlat lite och det står 3-4 timmar från fjällstationen. Men alternativen är privat helikopter upp till Tarfala vilket både är dyrt och inte speciellt miljövänligt eller dra på en spurtvandring... Med din information känns det sista alternativet nu som möjligt.

Ja absolut, första 5 km är ju rena bilvägen också, nya spångar också så där sparar du in mycket tid jämfört mot tidigare. Kör på i början och ta det lugnare sen är väl det jag skulle gjort.

Helt rätt med helikoptern, helt ovärt att använda. Man förstör även för alla andra som vandrar med det förbaskade ljudet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips