Nikkaluokta - Kebnekaise hur lång tid?

Hej!

Jag har en fundering på hur lång tid det tar ungefär att gå hela sträckan Nikkaluokta - Kebnekaise med fiull packning. Det är så att vi är framme vid Nikkaluokta klockan 16.30 och vill gärna vara vid Kebnekaise vid kvällen. Är detta möjligt, jag vet inte. Tacksam om någon som gjort detta vet =)
 
Det är ju ljust hela tiden om ni håller på under den vanliga vandringsperioden. Så vad som är "kväll" är matter of discussion. När jag gick sträckan med full packning började vi vid 14 och kom till bron innan fjällstationen vid 20-tiden, och då fick jag för mig att vi pinnade på ganska bra.
 
Har för mig att det är totalt ca 2 mil i lätt terräng. Beroende på kondition och hur van du är att vandra med packning så räkna med 3-5 km per timme. Det finns båttransport ca 5 km av sträckan så det beror också på hur väl avgångarna stämmer. Gick (sprang?) en gång på 3,5 timme men då väntade båten på oss. Räkna med 5-6 timmar inkl. raster så får du en angenäm tur. Här finner du mer information.

http://www.topoflappland.se/batturer.html
http://www.svenskaturistforeningen.se/sv/upptack/Omraden/Lappland/Kungsleden/Turforslag1/et/

Go tur!
 
Det är 21km från Nikkaloukta till fjällstationen vad jag minns. Väl upptrampad led och inga egenliga backar förrän strax innan Tarfalajokken. Hur långt ni går per timme med "full packning" måste ni själva uppskatta, men vid lite tyngre packningar brukar ca 3-3,5km/h vara ett riktmärke i bra väder vid den typen av ledvandring plus raster.
Om ni skall tälta vill jag ge er tips om att försöka hitta en plats kring bron över Tarfalajokken, dvs 1-2km öster om fjällstationen, då det kan vara rejält trångt inpå fjällstationen speciellt när ni kommer fram sent på kvällen.
 
Drygt 5h är ett riktmärke.

Försök att gå förbi fjällstationen 0,5-1km så får ni så mycket finare lägerplats med storslagen utsikt. Förstår inte hur det kunde vara så många tält i snårskog och skugga runt fjällstationen, men det var inte heller mitt problem.
 
Drygt 5h är ett riktmärke.

Försök att gå förbi fjällstationen 0,5-1km så får ni så mycket finare lägerplats med storslagen utsikt. Förstår inte hur det kunde vara så många tält i snårskog och skugga runt fjällstationen, men det var inte heller mitt problem.

Exakt. Mycket förvånanade att se tält intryckta i djup subarktisk tät bush, måste ha varit på gränsen till svårt att smälla upp dem där jag såg dem. Förstod inte alls grejen. Gå förbi fjällstationen bortom mobilmasten för mustigare vyer.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

avslutad210712

Gäst
Direkt när man passerat bron över Tarfalajokken finns det fina tältplatser på höger sida. Dessutom med en liten bäck som rinner förbi så man slipper gå ner till jokken för att få vatten och diska.
 

avslutad210712

Gäst
När det gäller tidsåtgången så går man på 5-6 timmar utan att stressa.
 
Direkt när man passerat bron över Tarfalajokken finns det fina tältplatser på höger sida. Dessutom med en liten bäck som rinner förbi så man slipper gå ner till jokken för att få vatten och diska.

Jajamen där har jag tältat:)
Platsen bjöd dessutom på en envis mus som for runt i förtältet mitt i natten och letade efter ätbart.
 
4,5h 2012 (ensam och vältränad, 15-20kg packning, två raster (gissar på 30-40min totalt) ), betydligt längre tid tog det förra sommaren då vi var tre stycken otränade varav första gången på fjällvandring för en av oss (fler raster och betydligt lägre tempo). Ska ni upp på toppen tjänar ni på att tälta bortom fjällstationen, vi tältade upp i grytan innan den "riktiga klättringen" börjar, men dit är det nog långt att gå första dagen (vi fick inga stegjärn på morgonen dag två så vi väntade till eftermiddagen och gick upp dit efter vi fått stegjärn)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips