Nikkaluokta -> Keb. fjällstation

Kombi-tur

Jag är mindre erfaren vad gäller vandring, har bara gjort endagsturer. Cykling, och då cykla längre sträckor har jag provat förr. Bland annat korsade jag Sverige i början av juni. Nordmaling - Gäddede (Norge). Testade lite ny utrustning och packmöjlighet på cykeln. Jag hade nu nästa sommar tänkt göra min första "kombi-tur", cykla en längre sträcka och sedan vandra. Eftersom ni nu troligtvis kommer att färdas samma väg som mig så skulle det vara roligt att få höra hur det gått för er när ni kommer tillbaka.
Är det något ni undrar över är det bara att höra av er. Tänker ni köra förbi Jokkmokk/Älvsbyn eller över Boden?

Cristian
 
Jorå, efter hemkomst kan vi delge av oss erfarenheter osv... på uppvägen tänkte vi cykla via Älvsbyn och Jokkmokk...och på nervägen kanske cykla via Boden för att besöka en polare som gör lumpen där.

/Per
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips