Ni med knivkoll - värt sitt pris?

Hej!
Det må vara fel forum i sig, men jag vet att det finns många här med koll på knivar.
Snubblade över denna "dealen" och trots ihärdigt sökande har jag varken kunnat hitta reviews eller egentligen någonting.
Det jag vet är att:
Originalpriset är troligen inte så högt som det står
Knivarna är troligen inte så mycket bättre än man betalar för
Jag behöver fler knivar
Jag gillar färgen

Jag är inte direkt någon som lagar extremt mycket mat, men har just nu en äldre Global-kniv med "helt" handtag (ingen perforering i handtaget) samt en mindre "Porsche 301"-kniv. I övrigt är det gamla, riktigt tunna och billiga, knivar som inte duger till någonting.

Är dessa knivar användbara i köket? Är de helt kassa? Är de åtminstone värda 300 kronor?

http://letsdeal.se/deal/8260903/?ut...t=shopping-knivset&utm_campaign=promoted-post
 
Glöm dem fort.

Att utveckla ämnet är tyvärr inte värt. Denna typ av knivar är så värdelösa att undertecknad inte orkar slösa tid på det ;).

~Paul~
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Det faktum att man behöver måla dem i roliga färger för att locka till köp borde väl säga tillräckligt.
 
Varför inte köpa en Global-kniv till.
Sköter du den någorlunda så håller den livet ut.
Diska dom för hand. Aldrig i diskmaskin.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jo, då föräldrarna har Global-knivar som, förutom handdisk, inte har skötts om över huvud taget och fortfarande fungerar som en dröm efter fem år har jag haft funderingar på det. Bara ekonomin som sätter stopp. : )
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.