Nån som prova nya Alpinist?

Försöker bestämma mig för en ryggsäck i storleken 110L+ och den som jag sneglar mest åt är Bergans Alpinist 1. Provade ifjol den gamla modellen och tyckte då att den var grymt skön, tvekade ett tag att köpa pga att avbärarbältet var i vidaste laget för min något smala kroppsbyggnad, och när jag väl bestämt mig för att ändå slå till så var säcken såld. Undrar nu om någon har provat den nya http://bergans.no/sider/sekker_detalje.asp?sekkID=4495
modellen? Den verkar ha större frontöppning och käckare färger, men är det mer som skiljer??
Tror minsann jag måste be handlaren ta hem en om de inte redan har en för provning.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
som kuriosa; min fjällryggsäck är gammelgamla Bergans Alpinist (köpt 1976). Den rymmer kring 130 liter men är ca två kg lättare än den nu tillverkade modellen som väger hela 4.6 kg. Konstig produktutveckling.
 
Ja fokus har nog legat på komfort och inte viktbesparing, så man får väl då hoppas att de moderna varianterna är skönare iaf.

Martin, när jag som bäst vände och vred på Alpinist 130L fick jag syn på det du nämnde, 110Liters varianten med rullstängning och tejpade sömmar! Jag blev som såld och slog till då jag länge efterlyst en säck som man inte behöver regnöverdrag till. Längtar efter att få testa den i fjällmiljö. Kan återkomma med en recension sedan vid intresse.
 
hansthomas; sa:
Martin, när jag som bäst vände och vred på Alpinist 130L fick jag syn på det du nämnde, 110Liters varianten med rullstängning och tejpade sömmar!

Låter ju perfekt! Ryggsäckar ska ha tejpade sömmar, det har jag alltid sagt :)

Men det verkar ju lite halvsmart om de samtidigt har världens största dragkedjeöppning på säckens framsida...
 
Gamla

Har den gamla modellen och jag håller med om att avbärarbältet är i vidaste laget om man inte är rätt kraftigt byggd. Se därför till att testa så att ryggsäcken inte är för stor.

Något som är trevligt är att topplocket kan användas som daypack vilket är jättesmidigt.

Nya modellen har jag inte sett.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips