Några bra saker att ha med sig

Hej jag ska ut och vandra i sommar och jag har lite funderingar på om det finns något limliknande sak som man kan använda till att laga spruckna sömmar i skor och kläder samt övrig utrustning.
Silvertejb går ju ann men det håller inte så länge.

Mvh: simon

PSJag vill gärna veta om ni har några bra tibs på hur man lagar trasiga sömma i skor, kläder ryggsäck osv.DS
 
fixa å dona

Till tält, ryggsäck och annat som skall vara tätt så kan du använda liquesole tillsammans med lite nål å tråd så blir det skitbra. Övriga kläder är bara att sy med nål å tråd, annars går det med vanligt textillim. Gällande dojjerna så kan det funka med liquesole, men jag hade gått till skomakaren och frågat vilket han rekomenderade. (inte nån j*kla klackbar, utan en riktig skomakare)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Kolla Utemagasinet

Kolla senaste numret av Utemagasinet, där finns en artikel som behandlar just dina spörsmål!

mvh

Kent
 
världens bästa citat...

som amerikanarna säger:
"Duct tape is like the Force. It has a light side, and a dark side, and it holds the universe together."

:D
/micke
 
Fixa det!

The essential outdoor gear manual, av A&D Getchell, ISBN 0-07-135712-2. Svarar på alla dina frågor. Ladda huvudet med boken. Skaffa några reparationsnålar hos Åhlens hemavdelning, en liten skärsyl med handtag, lite tandtråd, persienntråd, mässingtråd, syntettråd, spinnackertejp, liquisole, tvåkomponentlim och duckt tejp strax du blir redo möta verkligheten och hålla dig gående länge.

Go tur

Johan K
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.