Någon som vill segla Trimaran??

Har skaffat en trimaran å vill inte segla själv. Är ingen erfaren seglare men hoppas på att bli bättre.

Jag bor i stockholm och båten finns i Nynäshamn

Hör av er vettja

MVH//Jonathan
 
Jag skulle gärna hänga med nån gång. Jag har bara seglat enskrovsbåtar tidigare så trimaran vore kul att testa. Vad heter båtmodellen?

mvh Magnus
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Ja vill hänga me å segla!!!

Hej igen!
ja bor i Järna en bit från södertälje.. hänger gärna me ut en sväng!
hör gärna av dig om du har lust!
 

SpeedDemon

Gäst
Tjenare!
Jag är intresserad, bor i Stängnäs och har seglat tidigare dock ej katta.
Hör av dig om jag får hänga med nån dag o segla.
 
Tjena,

Vore riktigt skoj och gasta på din båt nån gång! Var precis ute en vecka med seglarskolan och känner mig riktigt biten, vill bara ut och segla mer! Bor i Huddinge och har bil, så det blir nog inga problem att åka ned för en helg eller dagstur.

Är lite ny i hela seglingsbranschen så om nån har tips på hur man gör för att komma ut på sjön, hyra, låna, undervisa etc så är jag tacksam. Har varit ute lite med Soling, Topper och optimist förut men aldrig en Hobie-cat =)

/Magnus
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips