Någon som vandrat GR11 i Pyreneerna?

Tänkte vandra en bit på GR11 i början av okt från Benasque och västerut. Finns det möjlighet att få tak över huvudet vid denna tid på året eller måste man ha tält? Kan man dricka vattnet i bäckarna? Hur stor risk för snö och minusgrader? Någon som har tips?
 
Vattnet

Har gått i området från benasque en gång västerut och en gång österut men inte på GR11 mer än någon dagsetapp. Vi drack vattnet direkt från bäckarna och fick aldrig problem. Men, som vanligt så ska man väl vara mer fösiktig långt ner i dalarna och särskilt om det verkar finnas bebyggelse/folk/boskap ovanför.

/D
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Standard på refugios

Hur är standarden på refugios i området. Bemannade/obemannade? Tillgång till matlagningsmöjligheter?
 
minusgrader & vatten

Förra veckan var det minusgrader varje natt på över 2000 m i området, men soligt & varmt på dagen.

Vi hade en högteknologisk vattenrenare med oss och tog vatten utan att fundera alltför mycket på boskap osv ovanför. Visserligen ökade den ju för sin del belastningen på lårmusklerna men gjorde det hela mycket ledigare. Och än så länge har jag inga sviter av vattnet fast kopannkakorna i några fall var oroande nära vattenlinjen.
 
Re: Standard på refugios

mardh; sa:
Hur är standarden på refugios i området. Bemannade/obemannade? Tillgång till matlagningsmöjligheter?

De bemannade är bra och har oftast lagad mat och kokmöjligheter. De små skjulen duger om man inte har något val men kan ibland vara otrevliga. De är oftast inget annat än ett regn/vindskydd. Vad som är öppet/stängt just nu vet jag inte, har bara gått mitt i sommaren.
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Hej!
Räkna inte med att refugiosarna är öppna i oktober. Kolla innnan. Vissa är öppna året om men om jag kommer ihåg rätt så stänger vissa i mitten på september.

De jag varit där med har alltid vattenreningsdroppar med sig, lättare att bära och gör väl förhoppningsvis någon nytta. Ingen blev sjuk i varje fall. Gick förr att köpa på apoteket, mer osäkert nu. Vi fick tag på det genom Cityakuten tror jag. Längs GR 11 träffar man på ett och annat djur och ibland ligger det något dött och uppsvullet i vattnet så kolla av lite uppströms.

Annars blir det nog finfint. Säkert både snö och minusgrader. Vi var där i slutet av Augusti, inget snöfall men en del åska, hagel och regn och någon frusen sjö på morgonen dock kring 2800m höjd. Tror vädret brukar vara mer stabilt i oktober...

Ha så trevligt
/Henrik
 
Var uppe i krokarna kring Berga samt upp mot la Molina och sedan Andorra under en weekend förra àret i oktober: regn hela tiden, vilket uppe mot en 1000 meter övergick i àrets första seriösa snöfall.

Svampsäsong, sà de lágre delarna av Pyreneerna (och dess olika logis) ár fyllda av svampälskande katalaner, âtminstonde pà helgerna.

Mvh, Mats
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.