någon som har erfarenhet av Muurikka?

Har använt en sån där någon enstaka gång. De fungerar bra.

Det jag inte gillar är att de saknar kant. Ytterst irriterande när maten trillar ner hela tiden. 10cm extra gör säkert mycket på denna front, men absolut bäst vore ju om du kunde svetsa på en kant på 2-3cm. En plåtslagare tar nog inte mer än några hundringar för ett sådant jobb.
 
Jag har den stora varianten, fast med en annan brännare som jag köpte separat, så huruvida det där paketet fungerar bra vågar jag inte uttala mig om...
Storleken beror väl på användningsområdet, vill man laga mat åt två, fyra eller sex personer?
Någon kant har jag dock aldrig saknat, de är ju skålade så jag förstår inte behovet, det är ju inte direkt soppa man kokar på dem!
 
På loppis brukar det finnas 40 cm stekpannor, för några tior. Låt svetsa fast några rejäla muttrar under och sätt på ben av 8-10 mm silverstål. Vida bättre från början.
 
ja kanske det! får kolla på det!

det stora blir nog bäst! ska man släpa på den "stora" saken kan man lika bra bara lägga till en tusing och få något rejält

någon mer som har erfarnhet?
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Har en stor muurikka i vår grillkåta. Tycker den är riktigt bra för matlagning. Själva grejen är just storleken plus skålformen. Man får olika temperatur från centrum och utåt vilket gör att man kan tillaga t ex fisk på svagare värme långt ut samtidigt som man kan fräsa, eller närmast wooka, potatis och grönsaker i olja i mitten.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips