någon som har erfarenhet av Muurikka?

Har använt en sån där någon enstaka gång. De fungerar bra.

Det jag inte gillar är att de saknar kant. Ytterst irriterande när maten trillar ner hela tiden. 10cm extra gör säkert mycket på denna front, men absolut bäst vore ju om du kunde svetsa på en kant på 2-3cm. En plåtslagare tar nog inte mer än några hundringar för ett sådant jobb.
 
Jag har den stora varianten, fast med en annan brännare som jag köpte separat, så huruvida det där paketet fungerar bra vågar jag inte uttala mig om...
Storleken beror väl på användningsområdet, vill man laga mat åt två, fyra eller sex personer?
Någon kant har jag dock aldrig saknat, de är ju skålade så jag förstår inte behovet, det är ju inte direkt soppa man kokar på dem!
 
På loppis brukar det finnas 40 cm stekpannor, för några tior. Låt svetsa fast några rejäla muttrar under och sätt på ben av 8-10 mm silverstål. Vida bättre från början.
 
ja kanske det! får kolla på det!

det stora blir nog bäst! ska man släpa på den "stora" saken kan man lika bra bara lägga till en tusing och få något rejält

någon mer som har erfarnhet?
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

avslutat 73229

Avslutat
Har en stor muurikka i vår grillkåta. Tycker den är riktigt bra för matlagning. Själva grejen är just storleken plus skålformen. Man får olika temperatur från centrum och utåt vilket gör att man kan tillaga t ex fisk på svagare värme långt ut samtidigt som man kan fräsa, eller närmast wooka, potatis och grönsaker i olja i mitten.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.