Mysig tältning vid västkusten?

Hej!

Jag är sugen på att ta med tjejen ut på en hösttältning bara, kanske med lite tillhörande lättare dagsvandring bara. Jag är dock hyffsat nyinflyttad på västkusten och har ytterst dålig koll på bra/mysiga tältplatser.

Vi kommer att röra oss till fots (ej kajak eller dyl) och går hellre en bit för att hitta en avsides tältplats än att tälta i värsta turiststråket. Skulle vilja hitta något mysigt ställe kanske med utsikt över havet eller så, har väl mest bara tänkt umgås, grilla lite på kvällen mm.

Första tanken jag hade var att åka ner till Hovs Hallar, men det kanske finns något trevligt närmare Göteborgsregionen? Någon som har något bra tips?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
På Galterö finns flera bra platser att tälta. Ön är obebodd så det är ostört. Båt från Saltholmen till Brännö och sedan är det tre kvart till en timme att gå beroende på hur långt ut man vill gå.
 
Får tacka för svar och input!
Vi var ute i helgen och väderleken gjorde att vi styrde kosen än mer norrut. Det blev en sväng ut på Tjärnö/Liljeholmen, väster om Daftö/Strömstad. Underbart väder och en helt magisk solnedgång och övergång till månsken. Dock väldigt blåsigt på natten, så stormlinorna fick spännas upp på Nallo2't. Jag ska försöka låta bli att glömma öronproppar nästa gång...

Kan varmt rekommendera den regionen iaf, Saltö är naturreservat, men de andra öarna där öppnar upp för lite allemansrätt.
 
Så här underbart blev det
P1080291.jpg

P1080302.jpg

P1080324.jpg
 
Helt klart en riktigt bra avslutning på sommaren eller invigning av hösten eller vad man nu ska kalla rådande väderlek/period för.

P1080251.jpg

P1080233.jpg

P1080341.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips