Mysig tältning vid västkusten?

Hej!

Jag är sugen på att ta med tjejen ut på en hösttältning bara, kanske med lite tillhörande lättare dagsvandring bara. Jag är dock hyffsat nyinflyttad på västkusten och har ytterst dålig koll på bra/mysiga tältplatser.

Vi kommer att röra oss till fots (ej kajak eller dyl) och går hellre en bit för att hitta en avsides tältplats än att tälta i värsta turiststråket. Skulle vilja hitta något mysigt ställe kanske med utsikt över havet eller så, har väl mest bara tänkt umgås, grilla lite på kvällen mm.

Första tanken jag hade var att åka ner till Hovs Hallar, men det kanske finns något trevligt närmare Göteborgsregionen? Någon som har något bra tips?
 
På Galterö finns flera bra platser att tälta. Ön är obebodd så det är ostört. Båt från Saltholmen till Brännö och sedan är det tre kvart till en timme att gå beroende på hur långt ut man vill gå.
 
Får tacka för svar och input!
Vi var ute i helgen och väderleken gjorde att vi styrde kosen än mer norrut. Det blev en sväng ut på Tjärnö/Liljeholmen, väster om Daftö/Strömstad. Underbart väder och en helt magisk solnedgång och övergång till månsken. Dock väldigt blåsigt på natten, så stormlinorna fick spännas upp på Nallo2't. Jag ska försöka låta bli att glömma öronproppar nästa gång...

Kan varmt rekommendera den regionen iaf, Saltö är naturreservat, men de andra öarna där öppnar upp för lite allemansrätt.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Så här underbart blev det
P1080291.jpg

P1080302.jpg

P1080324.jpg
 
Helt klart en riktigt bra avslutning på sommaren eller invigning av hösten eller vad man nu ska kalla rådande väderlek/period för.

P1080251.jpg

P1080233.jpg

P1080341.jpg
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.