Myggsituationen i västra Härjedalen?

Någon som har aktuell information om myggsituationen i västra Härjedalen?

Med tanke på det relativt kalla och blöta vädret hittills denna sommar antar jag att myggsäsongen är förskjuten och senare än vanligt.

/Birger
 
Mindre än vanligt

Hej,
Är i Lofsdalen nu och det är obefintligt med mygg, en del knott men överlag mindre än vanligt.
 
Varit lite längre norrut, i trakterna runt Storulvån, Enafors, Storlien i några dagar. Här är det gott om mygg och knott i skogen. Knorren är jobbiga, myggen känns harmlösa (de föredrar att mumsa på barnen och maken, så jag klarar mig rätt bra. :) ). Men då är jag relativt van med stickmyggor i Norduppland, som är mycket mer aggressiva. "Tyvärr" har det varit ganska vindstilla, så flygfäna härjar som de vill.
Åker till Bruksvallarna efter helgen, får se om det är mer eller mindre där.
 
Kanske för sent svar men har varit runt i fjällen från sjön Bolagen i söder upp till Lunndörren under vecka 30 och 31.

MIn uppfattning är att mygg-situationen är ganska normal.
Vid blötmarker samt björkskog och vindstilla så använde jag mygg-medel, uppe över trädgränsen så behövdes det sällan så länge det var en lätt bris åtminstone.

/lasse
 
Tillbringade helgen kring sylarna-Storulvån. Upplevde rejält mycket mygg även uppe på kalfjället. Svårt att sitta still utomhus och äta kvällsmat. Aldrig tidigare varit med om så pass mycket mygg ovan trädgränsen.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Tack för all information så här långt.

Jag inser att jag tyvärr antagligen inte kommer klara mig utan någon form av medel mot mygg och knott, så jag har skapat en ny tråd om tips på lämpliga medel: Medel mot mygg och knott?

/Birger
 
Har varit i Bruksvallarna ett par dagar nu. Tycker det är betydligt mindre mygg och knott här jämfört med vad vi upplevde i Jämtland. Normalmycket, skulle jag säga. Speciellt knott tycker jag det är mindre av. I skogen behövs myggmedel, barnen har haft nät över huvudena, annars skulle det varit helt olidligt för dem. De är ändå prickiga i ansiktena.
 
Verkar ha svängt. Var i trakterna kring Rogen förra veckan och fick inte ett myggbett och tror inte jag såg en enda liten knottstackare på alla de dagar jag var där. Aldrig varit med om så lite mugg och knott. Stugvärden på Skedbrostugan gjorde samma reflektion.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.