Mt Kenya

Är det någon som har toppat Mt Kenya och vill delge lite information. I min guidebok står det att normalroute är en 4:a, 20 replängder. behöver lite mer info, typ säkringsmöjligheter, routefinding, om leden är fin etc. Tacksam för all hjälp jag kan få.
 
Jättefin tur. Typ 3-klättring. "brant vandring med viss handisättning", skulle man lite kaxigt kunna uttrycka saken. Enkel routefinding. Säkringsmöjligheter helt ok, men det kan ibland kännas lite exponerat. En knippe kilar, någon "mellanstor" hexa och ett par friends (i storlekar mellan 1 och 3) är helt ok som "rack".

När skall du dit?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Kenya

Planerat är att vi drar början på januari. Hur lång tid tog ni upp? Vi tänkte ta det lungt, för bra acklimatisering, typ 7-8 dagar. Lagom eller?
Tar man hela toppturen på en dag, eller sover man över. En bivack är nämligen utritad på min förare och 20 repor kan ju ta ett tag.
Klarar man sig utan stegjärn och yxa för nedvägen eller skall man ta med det? Finns det firningsankare för nedfärden?
Hur kallt är det?
Enormt tacksam för svar!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips