Motivation är underskattat

En tjej klättrade skadad på Klattreverket i Oslo under en tvåmånadersperiod. Det var dock endast foten/underbenet som var gipsat.
Svaret på frågan beror nog på en mix mellan motivation och allvarlighetsgraden på skadan.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Jag opererade vänsterhanden så då blev det enarmstraverser och liknande i 6 veckor. Man får göra det bästa av situationen helt enkelt. Ser såklart galet ut i andras ögon men har man en passion så finns det inte mycket som kan hindra en.
 
Påminner mig om när jag säkrade kompisen vid ett försök på FA av "Coke" på Kullaberg. Han föll och enda kilen rippade. Han dråsade via nedslag på en hylla vidare nästan i backen. Förutom utslagen tand, jack i pannan såg underarmen ut som ett "S".
Det värst var dock, tyckte han, att han gjorde i byxorna under fallet. Jag fick stanna bilen vid toaletterna så han kunde gå in och fixa till sig innan jag körde honom till Malmö lasarett. :)
Efter någon vecka klättrade han dock igen med gipsad arm :)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.