Motivation är underskattat

En tjej klättrade skadad på Klattreverket i Oslo under en tvåmånadersperiod. Det var dock endast foten/underbenet som var gipsat.
Svaret på frågan beror nog på en mix mellan motivation och allvarlighetsgraden på skadan.
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Jag opererade vänsterhanden så då blev det enarmstraverser och liknande i 6 veckor. Man får göra det bästa av situationen helt enkelt. Ser såklart galet ut i andras ögon men har man en passion så finns det inte mycket som kan hindra en.
 
Påminner mig om när jag säkrade kompisen vid ett försök på FA av "Coke" på Kullaberg. Han föll och enda kilen rippade. Han dråsade via nedslag på en hylla vidare nästan i backen. Förutom utslagen tand, jack i pannan såg underarmen ut som ett "S".
Det värst var dock, tyckte han, att han gjorde i byxorna under fallet. Jag fick stanna bilen vid toaletterna så han kunde gå in och fixa till sig innan jag körde honom till Malmö lasarett. :)
Efter någon vecka klättrade han dock igen med gipsad arm :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips