Mössa

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Jag tänker att friktion mellan hjälm och mössa är lägre än mellan hjälm och huvud och har man då en MIPShjälm (skydd mot rotationsvåld genom att ytterhjälmen rör sig medan innerhjälmen sitter kvar mot huvudet) så blir den funktionen försämrad om hjälmen rör sig lättare mot mössan.
Jag föredrar (med mipshjälp på) en buff (gärna i merino och helst ullfrotte orginal) att dra upp till hjälm/goggles-kant om det är riktigt svalt.

/Patrik
 
Senast ändrad:
Kliar något alldeles infernaliskt. Hade min under bygghjälmen och klarade bara att ha den i en halvtimme (5 minusgrader Celsius). Värmer dock bra och passar nog personer som tål ull bättre än mig. Tilläggas kan att jag är väldigt känslig gällande ull.
 
Försvarsmaktens hjälmunderlag är väl också en variant av densamma, grön "rånarluva/balaklava" från wollpower (osäker om den är gjord i 200g/m2 eller 400g/m2) som också går ner över hakan och halsen och med ett stort hål fram för ögon, näsa och mun. Går såklart att rulla upp hakdelen om man bara vill ha toppluva. Den får väl ses som ersättaren till den gamla grå ylleluvan som kallades "olles brorsa".
Jag besväras inte av att ullfrotte orginal/woolpower kliar men är inte så ull-känslig.

/Patrik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips