Modifiera Zandstra skridskor

Hej,

Jag köpte ett par begagnade Zandstra skridskor ej justerbara i sidled. Är det någon här i forumet som har modifierat denna typ av skridsko så att bindningen (Rottefella) går att justera i sidled. Tänker att det inte vore så svårt att fila upp hålen i skridskon, så att bindningen går att skjuta åt sidan och att man därmed får skenan att löpa från undersidan av centrum av hälen ut till mellan stortån och "pekfingertån"? Tacksam för svar! :)
 
Hur ser aluminiumprofilen ut?

Jag har haft ett par zandstra med bred gröneloxerad t-profil där jag borrade nya hål för att sidoförskjuta bindningen en Atomic Prolink.

Men det finns zandstra skridskor som är smalare eller har en slags trekant profil som gör modifieringar knepigare. Prolink bindningen är eventuellt smalare än din Rottefella.

Thure
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips