Modeller på Tarp - För oss som funderar på att sy

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Syr man så blir det väl ingen tarp utan ett tarptent:)

Det finns nån sida (som jag har minns adressen till) som har nåt häfte med dussintals olika sätt att sätta upp tarps (beroende på om man har en kvadrat eller rektangel att utgå från). Jag har häftet hemma, får kolla om adressen till sidan står där.
 
Om skulle sy en tarp blev det en poncho-tarp helt klart, grymt bra setup och man får något som är väldigt mångsidigt. Tyvärr är de flesta som säljs lite små för fullväxta nordbor, så jag skulle göra en XL-variant av t.ex. Sil Poncho från Integral Designs: http://www.integraldesigns.com/product_detail.cfm?id=728 o http://www.thru-hiker.com/reviews.asp?subcat=4&cid=67 Min räcker ner förbi armbågar och knän, ytterligare 1,5 fot i längd och bredd vore bra. Lite rymligare huva med en förstyvning vore en annan förbättring.
 
mathias; sa:
Vad jag efterlyser är ritningar på olika tarpar.

Den enda bilden jag har sett är:
http://www.globetrotter.de/jpg_prod/c/cv_1550105b.jpg

Det vore kul att se era modeller innan jag bestämmer sig för om det ska bli något syprojekt.

Det finns en rad diskussioner om hur man syr sin egen tarp och vilket material man ska välja. Material och metodfrågor hänvisas dit.

Prova http://www.asp.st. Just nu verkar det inte gå att komma åt den. Min egen är helt enkelt en fyrkantig bit på 3 x 3 m.

Mvh
Peter P.
 
Om man skall nyttja tarp på längden, tvären eller diagonalen. Syr man själv för svenskt normalväder, blir det snabbt ett golvlöst tält. En av supernackdelarna med tubtält är ju att golvet leder in vatten.
Ca 3x3 brukar räcka till mycket för en. Allt hänger på om man vill bära och variera eller minimera.
Tittar man på andras lösningar kommer man ofta snabbt på att de tarpar i skog i torrlägen. Det blir ju en majlösning för södra sverige och vad gör man de resterande 11 månaderna?
Poncho som är tillräckligt stor för tartperi, är för rymlig och blåsig för att vara rolig, och jag är bara 185 lång.
Det finns fördelar med modernt skogsbruk, grangrenarna ligger samlade.
Liksom slyslanor, till ved.
Om man som singel klarar sig med 2x3-3,5m så behövs ca 0,8 till på bredden om man är två.
Sjöviks folkskolas eldtält är utmärkt, men i bomull är det inget att bära, utom möjligen för självplågare. Strandtält närmar sig, men oftast väger de alltför mycket även utan pinnar och stänger.
Tarp är en sjukdom som bara botas med mer experiment och fler timmar vid symaskinen, ofta är den vanebildande och övergår i ett kroniskt tarptänkande.
Att använda yttertälttaket på ett gammalt tarfala eller liknande ger alltid en brukbar tarp, snabbt. Något av tarpens nudlar.... (Billigt, återbruk och funkis.)

Go tur
 
En rektangel/kvadrat på 2*3 m eller 3*3 funkar utmärkt för en person och går att ligga två under. Det har jag använt i massor med år. Numera är det tarptent modell "yttertält till ryggåstält" fast i lättare material som jag sytt. Funkar bra på fjället också.

En ganska extrem UL-variant är ju att kombinera poncho med tarp som jamo föreslår. Säkert utmärkt för skogsbruk. En intressant variant som jag funderar på att sy är Six Moons Gatewood Cape. Den verkar hantera de flesta avigsidorna med poncho-lösningen.
http://www.sixmoondesigns.com/shop/shopexd.asp?id=45

Jörgen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips