Minst besökta områden i Sverige?

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Det beror på när på året.

Är Gotska Sandön bemannad på vintern? Om inte så är det ett bra tips, om du lyckas ta dig dit.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Knappast rätt.
Men vandrare i Stockholms innerstad kallas fotgängare och de tar oftast inga veckoturer eller ens dagsturer, jag tror den vanligaste distansen heter lunchpromenad...

thomas

Aha, du tänker så... Det var alltså inte de andra människorna som skulle vara på vandring? ;-)

Allvarligt talat - Sträckan mellan Sitasjaure och Kungsleden upplevde jag som trevligt folktom och jag misstänker att vissa andra stycken av Nordkalottleden (som man delvis trampar under den vandringen) kan vara likadan - dock inte sträckan mellan Sälka och Abisko. Är det någon som gått någon annan del som kan bekräfta eller dementera? Hur lång tid har du på dig?

http://www.fjaellwanderung.de/graphics/maps/nordkalottleden.gif
http://www.utinaturen.fi/utflyktsma...m/kartorochkommunikationer/Sidor/Default.aspx
 
Senast ändrad:
Var i Sverige är det minst sannolikhet att stöta på andra människor under vandring?

Sjaunja är inte så många som besöker. Är ganska svårvandrat område, men känner till några som tagit med kanot och kombinerat vandring med paddling och varit ute över en vecka sommartid utan att träffa en enda människa.

Mvh
Erik.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.