Mina oktober-alster

Hej!

Har äntligen fått tummen ur och lagt upp mina bilder och tänkte att för de som är nyfikna på att titta, tänka och ge kritik får chansen nu.

Bilderna hittas här: www.lobble.com



Dela gärna med dig av ditt intryck och dina åsikter efter att ha tagit en titt på bilderna, tack på förhand.

Som liten notis, jag fotar för tillfället med Canon IXUS 800 IS
 
Kommentarer

Var vill du ha kommentarerna? Här?

Fåtöljen var riktigt fin. Några bilder, dom svartvita 22 och tornet var helt OK. Dom tre bilderna skulle kunna passa som bild till nån artikel eller liknande. Träden, muren och tavlan var totalt ointressanta.
 
Har inte tid just nu med någon djupgående analys, förutom att vissa av bilderna var mkt bra. Det jag däremot störde mig på lite grann var dom vita ramarna. Jag tycker dom stjäl för mkt uppmärksamhet från bilderna. Testa med gråa ramar, eller inga alls, det vita sticker lite i ögonen!

Maua
 
Det fanns två-tre stycken som var fina, men i många fall var det ganska ointresanta.

Här finns det någonting at se på:
22
Network
(synd dock på att spindeln hinner tangera väggen till vänster i bild)
Breakthru
Atmosfären (Fint men varför i hela friden lutar horisonten lite?)

Du behöver verkligen jobba på att beskära dina bilder bättre!
Många fina ideer men beskär och komponera bättre!

Lycka till i fortsättningen.
 
Hela motivet i bilden, annars rusar ögat vidare....
Var inte rädd för photoshopretush, allt är ju urvalt....
Dina svartvita håller nästan klass, de färgiga kändes "konstruerade".
Din kamera tecknar inte rakt...
Berätta gärna hur stor filen är av artighet, alla har inte bredband...

Go tur
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.