miljö impregnering

Är det någon ute där som vet hur jag kan impregnera mina fjällräven byksor och jacka utan att förstöra miljön? Jag änvänder vax är ok till byxorna men jackar avänds dessa som nu är väldigt farlig för omvärlden. Känner någon till något alternativ?
 
Traditionellt har kläder tillverkade av Fjällrävens G1000-väv impregnerats med Grönlandsvax, det borde väl vara OK miljömässigt?
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Om du av nån anledning inte vill använda grönlandsvaxet till jackan:

Nikwax innehåller inga flour–kolföreningar, utan EVA (etylenvinylacetat), samma material som i skumgummi.

Det finns även ett kiselbaserat impregneringsmedel som fungerar med nanoteknik - Armour heter det.
Där vet man inte riktigt vilka farorna är ännu. Man tror att de pyttesmå partiklarna kan ta sig in lite här och där, men Armour säger själva att det är "miljöanpassat".
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips