Miekak, bra eller dåligt?

Hallå!
Tänkte mig en fisketur till nästa sommar och blicken börjar att falla på Miekak, är det någon som varit där och kan ge en recention?
I annat fall undrar jag om någon känner till något bra storöring vatten som dom vill tillkännage en glad stockhomsflugare.
Hoppas på svar
Jocke
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Mycket vackert!!

Hejsan!
Jag o min flickvän plus 2 kompisar var upp till Miekak förrförra sommaren, så jag kan skriva lite personliga reflektioner om stället, men observera att det som sagt är 2 år sedan jag var dit.
Vår tur bestod av helikopterresa till o från "campen "med 4 nätters boende emellan.
Det första man kan säga är att bara helikopterresan är en upplevelse i sig, detta med att flyga i fjällen är i mina ögon något som är mycket magiskt. Väl framme i campen slås man direkt av det otroligt vackra läge den har, med ca 1 km lätt vandring till piesk-strömmen som även den är väldigt fin. Överhuvudtaget måste jag slå ett slag för naturen kring Miekak, som är så mångsidig då den både lämpar sig för fiske, vandring och tydligen även för jakt.

Men men, din egentliga fråga gällde väl fisket. Som jag förstår det nu efter att ha surfat in på miekak.com så profilerar man sig som ett riktigt fiskeparadis. Och det kan ju mycket väl vara så att beståndet har ökat sedan vi var dit, men vi fick i alla fall inga jättefångster, varken i mängd eller storlek. Nu drog vi mestadels långedrag ute på sjön (båt finns ju att hyra), vilket ju i och för sig normalt är det optimala. Och visst, nåt kilo röding per dag fick vi ju, men som sagt inga baddare direkt, och inga öringar större än några hekto.
Nåja, beroende på utrustning, eventuell beståndsökning o annat så kan ju villkoren för att få storöringen förbättras/förbättrats.

Ta absolut inte mina ord som en avrådan från att åka dit, jag lovar att helhetsupplevelsen är svårslagen. Men planera gärna in en vandringsdag också, det finns många lättbestigna toppar på kilometer-avstånd från campen, från vissa kan man se båda tillflödena till Piteälven samtidigt, vilket är rätt läckert.

Ha de/ Ubbe Mikko
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips