Mat i Abisko

Hej! Snart ska jag och några vänner iväg och vandra i Abisko. Vi undrar lite hur utbudet är vid Abisko fjällstation där vi kommer att bo. Kan man köpa bra mat och tobak?

Mvh Josef
 
ALLT

Man kan köpa allt i princip, eftersom fjällen inte blir mer turistig än Abisko så finns det mesta för en slant extra än vad man är van vid.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Butiken på fjällstationen är liten och DYR men som tidigare nämnts finns ICA Lapporten i Abisko Östra (syns från landsvägen) som är ganska billig. Inriktar sig mest på storhandlande norrmän så förpackningarna är stora.
Macken i Abisko har ganska bra utbud och öppet senare än ICA.

/M
 
Jag kommer precis från Abisko och ican är nedlagd och det är en annan kedja istället. Men en mataffär finns det.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips