Mat i Abisko

Hej! Snart ska jag och några vänner iväg och vandra i Abisko. Vi undrar lite hur utbudet är vid Abisko fjällstation där vi kommer att bo. Kan man köpa bra mat och tobak?

Mvh Josef
 
ALLT

Man kan köpa allt i princip, eftersom fjällen inte blir mer turistig än Abisko så finns det mesta för en slant extra än vad man är van vid.
 
Butiken på fjällstationen är liten och DYR men som tidigare nämnts finns ICA Lapporten i Abisko Östra (syns från landsvägen) som är ganska billig. Inriktar sig mest på storhandlande norrmän så förpackningarna är stora.
Macken i Abisko har ganska bra utbud och öppet senare än ICA.

/M
 
Jag kommer precis från Abisko och ican är nedlagd och det är en annan kedja istället. Men en mataffär finns det.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips