Marmot Firstlight??=

Funderar på att köpa ett Maromot Firstlight 2P någon som kan tycka nåt om det?
Är det ett vettigt tält?
Det ska användas sommar möjligen vår å sensommar vid vandring.
Det är ju lätt och billigt..

Eller har någon ett bra allternativ...

//Marie
 
Marmot Firstlight

Jo, det är ett lätt tält som är bra för plånboken...men kanske inte lika trevligt en regning natt. Jag var på en tältutställning i går och tittade bl.a. på det tältet. Det var rymligt både i inner och yttertält men med lite lustiga fönster. Den jättestora nackdelen var att golvduken inte gick upp en bit ovanför marken vilket ökar risken för oväntad bäck in i tältet...Dessutom verkade ventilationen lite väl bra. Tätet passar nog utmärkt för en cykelsemester på ett soligt Gottland. Själv valde jag ett lite dyrare och tyngre tält, Roadrunner The north face, och längtar efter att inviga det! Ett annat tält som verkade bra både vikt och prismässigt är Tadpole /North face.
Lycka till!
 
Tadpole var ett mkt trevligt tält både vikt och prismässigt! Det tackar jag för...

Har kollat lite på McKinleys tält oxå deras Northlite 2 är det bra pris på och väger inte allt för mkt.
Någon som har koll på det?

//Marie
 
Låter bra.
Men hur är det med tältet under en regning dag?
Någon skrev tidigare att golvduken inte går upp på sidorna. Har du märkt av en massa vatten i tältet?

//Mi
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.