Malmö nära?

Har ganska nyligen flyttat till Malmö från skogarna i Småland och undrar vart en kan hitta bra bär/svamp ställen. Ser ju igen skog här ;)
Har ingen bil utan reser med apostlahästar, cykel eller kollektiv trafiken.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Cykeln till bokskogen eller kollektivtrafiken längre bort, typ skogarna kring Skryllegården i Dalby. Många av de stora godsen typ Börringe, Häckeberga m.fl har lite lundar och skogar man kan pröva lyckan i. Från Malmö är det inte heller särskilt tidsödande att ta tåget till mellersta Skåne där skogen börjar på riktigt, typ Höör, Hässelholm m.m. Ta med cykeln på tåget så får du bra räckvidd!
 
Skåne har allt utom fjäll sägs det ju, det är bara hård konkurens om skogens guld. Men morgonpigg brukar ju få en extra mask. Blandskog, furuplantage och lövskog ger ju lite olika förutsättningar. Men visst går det att hitta både bär och svamp i den Skånska bygden. Och inte bara ängschampinjoner.
go tur
 
Hittade mängder av karl johan runt klåveröd upp till klöva hallar i fjor.. där finns även blåbär på hösten! kantarellerna är lite svårare att hitta här nere, men det går, hört rykten om att knivåsen ska vara ok om säsongen är bra i övriga landet...

Annars kan jag tipsa om att leta efter sprängticka, efter första man har hitta. Är det svår att låta bli leta efter fler när man är ute:)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.