Mässing

Till alla er som snidar lite knivar...vart får ni tag på mässing (om ni använder det) till färsta och sista plattan?
Jag har sett att sidor erbjuder färdiga plattor med detta lockar mig inte. Någon som har ett tips?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag har cykelavstånd till Imero http://imerogfhab.se/om-imero
Det gäller bara att tänka på deras lite ovanliga arbetstider. Och det var nog > 10 år sedan jag handlade där senast och jag har ”bara” köpt aluminium

Min kajakhållare till bilen. Ett av mina projekt

Per
 

Bilagor

  • Kanothallare_vit_gif.jpg
    Kanothallare_vit_gif.jpg
    26.5 KB · Visningar: 791
Halaj!

Bauhaus, Bäckebol har en hylla med udda plåt. Kanske de har mässingsplåt? Bauhaus finns ju lite överallt och har väl ungefär samma sortimentet på varje varuhus.

Annars skulle jag kolla gula sidorna för din ort. Leta på plåtslageri eller liknande.

//T
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips