Lundhags luffar

  • Trådstartare anna_nora@hotmail.com (Anna)
  • Start datum

anna_nora@hotmail.com (Anna)

Gäst
Jag köpte ett par Lundhags Luffar, hällde vatten i, gick några timmar och lät dem torka. De verkar ha dragit ihop sig mer än jag räknade med och känns ganska hårda och lite trånga, vad ska jag göra? Upprepa proceduren?


/Anna
 
Lundhags

Hej Anna.


Detta är ett av problemen med Lundhags kängor, de drar ihop sig, dels pågrund av att gummin torkar, dels pågrund av läderfodret drar ihop sig när det torkar. I ditt fall skulle jag blöta kängorna igen och sedan när du låter dem torka så använder du skoblock eller fyller dem med tidningspapper, på så sätt kanske inte kängorna drar ihop sig så mycket som de gjorde första gången.


/ Anders - utsidan.se
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.