Lofoten juli 2019

Hej,
har funderat på att cykla från Kiruna till Lofoten och kanske Nordkap. Har tidigare cyklat till Sudan, Afghanistan och nu senast Rom till Teheran. Vet att det kan bli lite problem med att få med cykeln på tåget till Kiruna men det brukar lösa sig. Är det någon som går i samma tankar eller har lust att hänga på , skulle vara kul med lite sällskap denna gång. Ger mig av om någon vecka , bor i Stockholm.
Hör av er,
Lena:)
 
Jag tog med cykeln till Narvik med nattåget förra året. Men det krävde lite demontering och återmontering framme på plats.
I liggvagn är jag inte säker på att det skulle gå på något annat sätt.
 

Bilagor

  • DSCN2418.jpg
    DSCN2418.jpg
    71.1 KB · Visningar: 484
  • DSCN2419.jpg
    DSCN2419.jpg
    47.3 KB · Visningar: 490
  • DSCN2420.jpg
    DSCN2420.jpg
    38.7 KB · Visningar: 476
  • DSCN2424.jpg
    DSCN2424.jpg
    36.1 KB · Visningar: 479
Exakt tänkte ev ta isär cykeln och packa ner den i väskan jag sydde up i Afghanistan.
 

Bilagor

  • Bild82.jpg
    Bild82.jpg
    31.1 KB · Visningar: 424
  • Bild79.jpg
    Bild79.jpg
    44.9 KB · Visningar: 429
haha, fint.

Insåg just att du skrev på mitt inlägg inför resan förra året och berättade om hur ni hade lyckats åka från med cykel på de tågen : )
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips