Liten ryggsäck?

Rekommendation för liten ryggsäck/daypack efterfrågas?
Ska rymma en 0.6-l termos, 0.5-l vattenflaska, några smörgåsar, ett par handskar och en extra tröja. Tippar att 15-20 liter säck räcker gott och väl?
175 lång/65-70 kg.

Funderar på Osprey Stratos 18, kan det vara något?

(Ja, jag har sökt bland tidigare trådar. "Liten ryggsäck" gav 1(!) svar, medan "daypack" gav 41. International, you know... ;)
Dock handlade de flesta om 30-35-l klassen.)
 
Lundhags T10

Denna använder jag till allt möjligt... löpning, MTB, dagsturer och toppturer.

Har haft den i flera år och den håller bra...

Thomas
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Lundhags T

Min Haglöfs T24, 24 liter, är kanonbra. Sitter tight och bra fickor för GPS eller annat i avbärarbältet. Finns som 12-liters modell också.

PS. Jag köpte den första modellen där skyddet på dragkedjan delaminerade efter ett år och lite användning. Fick utan problem (och heller inget kvitto) en ny direkt efter kontakt med Lundhags. Sånt uppskattas!
 
Ibland känns 30-35 liter som overkill när man bara vill slänga ned ett par pryttlar. Jag saknade en mindre ryggsäck när jag var i Rom för ett par veckor sedan. Kamera, några böcker, vattenflaska, tröja/tunn jacka är mitt utgångsläge.

Jag är själv sugen på en Ospreysäck, men vilken?Osprey har flera trevliga säckar runt 20 liter. Förutom Stratos har du Talon 22, Atmos 25 och Switch 16. Vidare finns de i olika längder (även för såpass små säckar)vilket känns seriöst.

Jag var inne på Addnature i fredags och klämde som hastigast på Talon 22. Tyvärr såg jag ingen Stratos som jag kunde jämföra med. Både Stratos och Atmos har en tydligare ventilerad ryggpanel jmf med Talon som känns mer "strippad".

Switch är egentligen tänkt för skidåkning med två separata huvudfack. Jag är litet sugen på den med tanke på att kunna förvara kameran på ett litet mer betryggande sätt.

Andra märken än Osprey har du Patagonia med en litet mer kontorsaktig sak på 22 liter, Lightwire.

Litet knepig att få tag på i Sverige är Gregory Iso, som annars får bra betyg på amerikanska sidor.

Om du vill ha rulltoppsstängning har du Arcteryx RT25 (21 liter) och Lundhags Rollo 20.

Sedan finns det förstås topptur/packpåsekombon. Kolla Marmot Kompressor. Osprey Daylite är litet mer konstruerad med fickor.
 
Har man små volymer och vikte så kan en rejäl midjeväska med vadderat bälte vara ett alternativ. Det är ofta väldigt bekvämt att bära endast med höfterna. Tyvärr är de flesta midjeväskor av lite större format ganska tunga, ibland tyngre än små, lätta ryggsäckar. Men för mindre utflykter kanske det inte spelar så stor roll.

Jörgen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips