Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Liten kniv till vardags

ping; sa:
Det enda som skiljer är att jag filat till spetsen på nagelfilen så den fungerar som en skruvmejsel.

Webbmaster p
Ajdå, ingen bra idé. De olika verktygen på en Victorinox har med avsikt blivit härdade till olika hårdhetsgrad, allt beroende på användningsområdet. En nagelfil är således inte härdad till samma hårdhetsgrad som en riktig skruvmejsel eller kniv.

I ditt fall skulle jag inte utsätta "din" skruvmejsel för speciellt mycket påfrestning. Fast det kanske man ändå inte gör med en så liten kniv :)

~Paul~
 
Paul, min är reklam :) gratis är gott :)
Och inlägget var inte så värst seriöst menat.

Akta fingrana där ute!
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Re: ....Nu kan jag bilder också.

ping; sa:
0-6203.jpg




Den här bär jag med mig i nyckeknippan hela tiden, liten men fixar de flesta vardagssituationer.Det enda som skiljer är att jag filat till spetsen på nagelfilen så den fungerar som en skruvmejsel.

Rambler har denna funktion som default + flasköppnare och krysskruvmejsel.

0-6363.jpg


Thure
 
Gerber rules

ja det är sannerligen ett intressant ämne. ända sedan jag skaffade mitt multiverktyg för 4 år sedan så har jag fått förfrågningar om det där verkligen är lagligt.

jag använder en gerber multi-plier 800 legend, ganska stor men med en rejäl tång, sax, kniv och mejslar. det sitter alltid i bältet, i skolan och på alla aktiviteter jag tar mig för.

har för mig att jag någonstans har läst att just multiverktyg inte går under knivlagen utan klassas som ett verktyg. sedan hur mycket sanning det var i texten vet jag inte.

fördelen som jag ser med ett multiverktyg typ leatherman, gerber m.m är den kraftiga tången som man inte direkt kan anklaga vic:en för att ha... det är förmodligen det verktyget som jag använder uteslutande mest.

men som sagt så är det en djungel att försöka hitta en som passar en. gäller nog bara att testa, känna och jämföra dom man kommer över.

är det någon som vet om ett multiverktyg klassas som ett verktyg eller kniv???

Mvh Filip
 
Re: Gerber rules

Filiop; sa:
...har jag fått förfrågningar om det där verkligen är lagligt.
....
har för mig att jag någonstans har läst att just multiverktyg inte går under knivlagen utan klassas som ett verktyg. sedan hur mycket sanning det var i texten vet jag inte.
.....
är det någon som vet om ett multiverktyg klassas som ett verktyg eller kniv???
Mvh Filip

Som tidigare nämt i tråden, till och med en penna eller skruvmejsel kan ases som vapen enligt den medvetet luddigt formulerade knivlagen.

*Har du megahybridmockafjösen i fickan, väskan eller bältesfodral och tar vid behov lugnt och diskret fram den och använder som verktyg. Då kan du nog bära med dig en riktigt stor kniv om du vill.

*Står du och viftar med den och hotar människor till höger och vänster kan de enligt knivlagen till och med ta en skolblyertspenna eller nyckelknippa!
Så det beror nog mest på bärarens attytyd och uppförande.

PS
Viftar du med en JoJo eller solfjäder kan du nog också åka dit, båda två är ursprungligen riktiga vapen...
 
Jag föstår inte varför man skall bära kniv till vardags. Brukar du få lust att tälja barkbåtar när du väntar på bussen eller?
 
crazy; sa:
Jag föstår inte varför man skall bära kniv till vardags. Brukar du få lust att tälja barkbåtar när du väntar på bussen eller?

Pilla naglar, öppna förpackningar, skära pizza när pizzerians knivar inte rår på, kapa irreterande trådar från kläder, skrota (dvs putsa gjutgrader), vässa pennor, lirka upp skosnären och andra hårt dragna knutar (med instrumentmejsel, nagelfill eller annat som inte skadar snörena) mm
Bara några få exempel jag kommer på nu innan jag rusar till bussen.

Sedan har fällknivar även kapsylöppnare, konservöppnare, skruvmejslar mm.
 
crazy; sa:
Jag föstår inte varför man skall bära kniv till vardags. Brukar du få lust att tälja barkbåtar när du väntar på bussen eller?
Menar du på fullaste allvar att du inte ser nyttan av en liten kniv + diverse småverktyg i din vardag? T o m de mest urbaniserade brukar se poängen med dessa prylar, liksom bakåtsträvarna som helst vill bära med sig vikingatidens verktygsarsenal.
Om alla bodde på landet och det var tätt mellan stugorna så vore det enkelt att låna sig en kniv när man måste vässa en penna, öppna en förpackning eller skära bröd, men det är så svårt att gå in på Claes Ohlsson och be att få låna deras verktyg! Tillgängligheten finns och finns inte, på samma gång.
 
crazy; sa:
Jag föstår inte varför man skall bära kniv till vardags. Brukar du få lust att tälja barkbåtar när du väntar på bussen eller?
Varför bära skor, när man kan linda in fötterna med trasor eller gå barfota? Varför köra bil eller åka buss när man kan gå och springa? Varför använda kulpenna när man lika gärna kan rista i sten?

En kniv underlättar i vardagen. Så enkelt är det. Att du sedan inte tycker dig ha behov an en kniv betyder inte att andra inte har det. Som det mycket riktigt har påpektas så ser vardagen mycket olika ut för olika människor.

Jag använder kniv väldigt ofta i min vardag. Senast igår, när en kompis på styrketräningen skar sig på en wire på en ryggdragshiss. Ut kommer plånboken, plåstret och kniven. Senare var jag och en annan kompis på promenad. Kompisens skosnöre gick av. Jag drar ut snöret som sitter i nederdelen på min jacka, skär snöret till rätt längd med min kniv och ersätter det trasiga skosnöret.

Jag skulle kunna ta upp exempel på exempel där jag använder kniven till vardags. Det lustiga är att de människor som tänker som du är de som kommer springande till mig och vill låna kniven när det kniper.

~Paul~
 
håller med

få frågan om vad man kan tänkas använda ett multiverktyg eller kniv till så har jag bara en sak att säga. ALLT!!

förmodligen ser min vardag lite annorlunda ut än din. men som alla andra uppräknade saker plus en hel del till så hade jag inte klarat mig utan den!

blir så van att ha med den att man blir förvånad när man glömmer den hemma.

tänk om fler hade en med sig för att fixa alla små saker som man stör sig på. en overheadspegel som inte vill vara på plats, en knarrande skruv, eller laga byxorna =)

länge leve hemmafixaren1!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips