Lite frågor om Cannondale Touring 1

Bor i USA just nu men är på väg hem. Funderar på att köpa en Cannondale Touring 1 här innan jag far hem. Har ingen erfarenhet av just denna cykeltyp tidigare. Är detta det bästa money can buy? Vad tycker ni? Kikat på Raleigh Sojourn men ogillar placeringen av växelväljare på styrändarna. Det finns även Touring 1 & 2. Vad skiljer dom åt förutom priset. Ser ingen skillnad. Cannondalen har dessutom inga skivbromsar vilket de flesta andra touringcyklar verkar ha förutom kanske de från england. Misstänker att det är så för att det skall vara lättare att reparera. Men är det stor skillnad i bromsverkan? Går det att konvertera? Tacksam för alla input. Mvh.
 
...Är detta det bästa money can buy? ...Tacksam för alla input....
Hur länge har du varit i USA? ;)

Känner inte till cyklarna. Skivbromsar är som sagt meckigare att reparera på en öde landsväg i inre Mongoliet. Och de väger mer än V-bromsar. Och kostar mer. Det lättare att dosera bromsverkan med skivbroms (ffa hydraulisk). Bromsverkan i regn och snö är bättre. Ytterligare en fördel är ju att du inte har nåt bromsslitage på fälgen.

Att konvertera till mekaniska skivbromsar i efterhand kräver, förutom bromsarna, nya nav (och förmodligen ekrar), att fäste för skivbroms finns på gaffel och ram.
För hydrauliska skivbromsar tilllkommer även nya bromshandtag.
 
Tack för svar. Det känns som skivbromsar vore bra om dom satt på från början, men spelar det nån roll egentligen. V-bromsar funkar fint och lätta att fixa då det brister. Lite fälgslitage fär man räkna med. Att konvertera känns helt uteslutet.
 
Jämför den gärna med Red Bull multicross 300 trekking som säljs av tyska www.roseversand.de. Det är en cykel med liknande inriktning och där ingår mycket mer förstklassiga tillbehör bla riktigt bra pakethållare, skärmar och belysning. Både cykeln i sig och företaget som säljer den är förstklassiga.

Mange
 
Det blev en Cannondale 2009. Första säljaren sa att cykeln inte är tillverkad än och kunde inte leverera förrän januari. Den andra fixade fram en på 2 timmar. Jag är supernöjd. Så nu tar jag och cyklar härifrån.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Grattis

sannolikt blev priset mycket bättre än om du skulle köpt cykeln i Europa. Har du vägt cykeln? Storleken? Priset?

Thure
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.