liggunderlags-gnissel

Hakar på här.
Har ett SynMat 9 LW och oavsett var jag ligger på för markförhållande så knarrar liggunderlaget när jag vänder mig. Det irriterar mig kopiöst mycket. Har tom funderat på att sälja det och köpa ett Thermarest istället.

Någon som känner igen sig?

Vi har använt flera modeller av Thermarest (Prolite Plus, Trail Pro) och McKinley i våra HB tält utan några som helst problem. Känns som om detta måste vara kopplat till materialvalet/ytan i Expeds uppblåsbara liggunderlag.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Min Exped Synmat 9LW brukar jag ha direkt på tältbotten. Knarrar inte särskilt mycket i de tält jag sovit med det i vilket är Marmot Nusku och Hilleberg Staika.

Förresten, vilken sida av luftmadrassen har du upp? Jag har alltid den orange sidan upp och den grå sidan ner, tror det är så det är tänkt.
 
jag har ett kaitum 3gt och det orange uppblåsbara liggunderlaget som jag inte kommer ihåg vad det heter. det knarrar en smula om underlaget, inte tältbotten. tror det handlar mer om friktionen mellan sovsäcken och liggunderlaget.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Lägger man någonting mellan liggunderlag och tält så försvinner knarrandet, visst....

Men problemet blir ju att man inte vill släpa med sig massa "tunga" grejor för att slippa knarret, inte när man bär själv i alla fall.
 
Jag vet inte om det kan vara till någon hjälp, men vissa penslar på några strimmor sömtätningsmedel (dvs bensin/silikon-lösning) på undersidan av liggunderlaget för att det inte ska glida. Det kanske även kan ha en knarrhämmande effekt. Den extra vikten blir marginell.
 
Sov på ett Exped Downmat under helgen. Något gnissel märkte jag inte av mot kåtans golv eller sovsäcken. Men det var väldigt halt. Halt mot golvet, halt mot ett Ridgerest, och mot WM-sovsäckens tyg var det ännu halare. Blir att dra några Liquisolesträngar på liggunderlaget, om jag någonsin skaffar ett själv.

Raskesven
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.