Lättviktsjacka XXXL

Hej alla,

jag letar efter en jacka som kan ersätta min nuvarande skaljacka som visserligen är bra men väger nästan 800 gram. Den är från norska Dovre och passar i det nyckfulla Oslovädret (varmt ena dagen och kallt andra dagen, vindstilla ena dagen och blåsigt andra dagen). Men den är som sagt var lite väl tung och stor i packningsvolym!

Jag hittar ingen bra jacka som är både vindtät, lite isolerande, vattentät (eller iallafall vattenavisande) och som även passar mig. Det är oftast så att jag hittar en jacka som verkar uppfylla mina krav så finns den inte min storlek. Vissa jackor kan jag ha i storlek XXL men vanligen inte (kort i rocken). Jag vill därför ha en jacka i XXXL, även om den då väger lite mer! Jag hoppas jag hittar en jacka som uppfyller mina krav och inte väger mer än min nuvarande jacka.

Bör säga att jag har ett par byxor från Salewa som jag stormtrivs i och tänker ibland på att den producenten kanske även har lika bra jackor!

Rekommendationer någon?


/Andreas
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Är du verkligen säker på att du ska ha XXXL? När jag kollade på bild av dig http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?p=530358 ser du inte ut som en XXXL!

Haglöfs och norröna brukar ha stora storlekar... Även Marmot tillverkar stort

Kanske det, men som jag sa i början av tråden så är det alltid en roulett-spel när jag ska se efter nya kläder och framför allt jackor och skor.

I skostorlek har jag 45 (när jag mäter med en sån där "fotmätarlinjal") men kan nästan aldrig ha storlek 45 för att fötterna är bredare än normalt. Visst ett par skor hittar jag ibland som passar, men jag har upptäckt att det är lättare att gå direkt på storlek 46, då är det större chans att jag får ett par skor som passar. Ett par kängor jag köpte för länge sen var i storlek 47 (sommarkängor - medan jag använde sådana) och de passade med extra innesula och extra förstärkning i hälen som klistrades på insidan (kängorna använde jag i ca 6 år när de tillslut inte gick att använda längre).

När det gäller jackor så är problemet inte att jag är speciellt omfångsrik utan snarare så att överkroppen är lite för lång för att passa i XXL - de jackorna är oftast helt enkelt för korta i längden - inte armarna de passar oftast. Det är därför jag alltid ser efter jackor i 3XL för då vet jag att längden blir lagom - att jackan går över höften och täcker översta delen av byxorna.

Igår när jag var på stan och handlade så hittade jag en regnjacka i 3XL som jag köpte. Den var rimlig i pris, lagom stor och rymlig och väger ca 600g, så den kan ersätta den gamla jackan som yttersta lager på sommarvandringar.


/Andreas
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.