Lättaste ryggsäckarna runt 50-60 liter

Hittade en ny? säck som ligger bra till på 480 gram, Six Moon Design Essence 08. Den gamla vägce bara 370 gram, men nu har man uppgraderat den med en del funktioner.

Någon som testat?

// Jocke, som vill gå ner lite i vikt på ryggsäcken då utrustningsvikten minskat ytterliggare
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Har kikat lite på Gossamer Gears säckar, Miniposa ser ju trevlig ut och landar på 480 gram, dvs 60 gram under Granite Gear Virga med samma volym ungefär. Har testat en GoLite Jam2 i dagarna och packat och knallat, vilket dock känns lite overkill i väven.

// Jocke
 
Jag testar en Miniposa med start i morgon, recension kommer... Den väger f.ö. 612 g, men då inklusive två extra fickor fram.
 
Hittade en ny? säck som ligger bra till på 480 gram, Six Moon Design Essence 08. Den gamla vägce bara 370 gram, men nu har man uppgraderat den med en del funktioner.

Någon som testat?

// Jocke, som vill gå ner lite i vikt på ryggsäcken då utrustningsvikten minskat ytterliggare

Jag kan köpa av dig din nuvarande lätta säck.

/Lars
 
gossamer gear mariposa plus

har nu gått totalt ca 50km med min gg mariposa plus. Jag är klart nöjd med säcken. Den håller också fint än så länge,trots tur genom skrapande ungskog. Den klarade även 2km med 25kg utan problem(proviantering i abisko där jag nu befinner mig.). Jag tror att denna säck är ganska ideal för totalvikter runt 10-12kg. Ligger man runt 15kg kanske det kan vara värt de extra 300g i en six moon starlite istället. Går man inte i skog skulle jag kanske också våga mig på något med tunnare väv.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips