lätt sovsäck

Det är bara att gratulera till hetblodigheten. Du kommer att spara både vikt och pengar på dina sovsäckar om detta funkar i praktiken. De flesta, mig inkluderat, behöver tjockare loft för att ha det varmt runt nollan i enbart underkläder och balaclava.

Jag sov ute i natt i en dunsäck som skall klara -7 och det blev kallt kring ryggen på morgonkvisten, trots två tunna tröjor, balaclava och fleecbyxor. Temperaturen var 0 grader och det blåste lätt, vilket höll tarptältet kondensfritt. Hade klockan varit mitt inatten istället för 7 så hade jag tagit på dunjackan i detta skede. Nu klev jag upp. Men jag är frusen av mig.

Bilagd länk visar tumregler som stämmer väl med mina erfarenheter.

http://cache.backpackinglight.com/backpackinglight/user_uploads/1168566350_01082.jpg

Jörgen

Vad sov du på för underlag? Dels medhavt liggunderlag och sen även hur marken såg ut, var det kärle?

Låter rätt mystiskt (och skrämmande)!
 
Det är bara att gratulera till hetblodigheten. Du kommer att spara både vikt och pengar på dina sovsäckar om detta funkar i praktiken. De flesta, mig inkluderat, behöver tjockare loft för att ha det varmt runt nollan i enbart underkläder och balaclava.

Kom dock ihåg följande:

1. Det är bara ett preliminärt test, ska testa propellern i mitt akto senare i framtiden
2. loft mätandet tycker jag var lite osäkert, men ok, det var definitivt inte över 2 cm, snarare runt 1.5.
3. dock låg jag exponerad för vind, det kommer jag inte att göra i mitt akto.
4. är inte säker på att bifogade kurvan verkligen måste vara linjär, men det är en annan historia.

som sagt, vi får se när denna är testad i fält.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Ser att du redan köpt en säck. Kan iaf nämna att jag hittade en billig everest säck med en nedre gräns på +5 på 600 gram. Blir löjligt liten och har en väldigt kort dragkedja. Har använt den ner till -2 (med kläder på) utan några problem, vet inte om jag sover varmt eller kallt, brukar alltid vara för varm eller för kall, har aldrig varit riktigt nöjd. Norrmännen som var med på turen gav den smeknamnet 'joggingbyxan', de använde ajungilaks vintersäckar så i jämförelse var nog min ganska tunn.
 
Öh, ingen aning, nånting med travel typ. Köpt på rea och hänger i källaren, men kan kolla imorgon kanske, bör tillägga att den har något år på nacken.
 
Lögn, lögn och förbannad dikt!

Jag gick ner i källaren för att kolla, ingen av everestmodellerna stämde. Och det var inte så konstigt, det var inte everest, det var McKinley!
modellen heter x-treme light 700, vikten angiven till ca. 650 gram, komfort 10 grader, extrem 5, konstigt eftersom jag lyckats sova bra i den i -2. Maxlängd 195, Dupont tactel ripstop och någon fyllning som heter Tec Loft 3d (misstänkt noname). Storlek packad: 18 cm lång korv med ø13 cm. Dragkedja: 70 cm. Den har en liten ficka på insidan också, det är bra ibland.

Min minne är inte det bästa tydligen, haha. Oavsett så har jag använt den ganska flitigt och tycker den är fullgod på sommarfjället, om man sover i kläderna klarar man nån minusgrad, eller iaf jag.
 
OK!

Då vet jag. (Även om Intersport har en värdelös hemsida där man inte kan titta på "sommarprodukter" på vintern).

Robert
 
Moantain equipment XER0, kanon sovsäckar som är lätta och kan fås i olika storlekar, jag är jättenöjd med dessa.

/David
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips