Lätt regnjacka som inte är en midjekavaj - en utopi?

Nu har jag hittat och beställt en Precip Tall.
En av de sista exen som finns kvar och som kan skickas till Sve. Amazon UK. En dryg tusenlapp med frakt.
Får hoppas det blir bra.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Ni förefaller ha tappat grundsöket helt, en lång jacka som täcker en kavaj. Riktiga kavajer går ca 20 cm under ärmavslutningen.

Den längden på regnjackor var det länge sen jag såg.
 
Jag bumpar den här tråden för att kolla om nån känner till nyare regnjacka a la Marmot Precip som är av något längre modell och som man kan dra över en kavaj eller halvlång vindjacka?
Om du inte har krav på låg vikt och är stadd med kassa kan jag rekommendera über
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Kom av en slump förbi en lång lätt skaljacka som faktiskt har pitzips (armventilering), Houdini Surpass Shell Parka. Väger ca 400g.
 
1 maj snart

Jag är oerhört trött på modenissarna som designar friluftskläder, de senaste åren ska alla regnkläder tydligen vara korta och då vågar ingen avvika från detta mönster. Jag letar efter en lätt regnjacka a la Marmot Precip som både är enkel att stoppa undan i packningen och som kan täcka en ej regntät utejacka eller kavaj. Förra sommaren provade jag säkert 10 lätta regnjackor och ingen täckte en vanlig kavaj. Alla slutade vid midjan... Jag tror att jag provade en Patagonia-som var aningen längre än de andra men inte tillräckligt...

Jag tycker att det i dagens överflödssamhälle är mycket märkligt att en sådan jacka inte tycks finnas...

Jag blir glad om jag har fel så om någon har tips på en halvlång-lång, lätt överdragsregnjacka, så vore det toppen. Tillsvidare fortsätter jag med paraply..

Ulf

Upp till kamp för funktion före design.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.