Lätt regnjacka som inte är en midjekavaj - en utopi?

Bilagor

  • 159-12.jpg
    159-12.jpg
    48.6 KB · Visningar: 1,540
Jag bumpar den här tråden för att kolla om nån känner till nyare regnjacka a la Marmot Precip som är av något längre modell och som man kan dra över en kavaj eller halvlång vindjacka?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag har i halva mitt liv stört mig på precis samma sak som du, för att inte tala om alla idiotiska "tjejmodeller" med hemska färger och tokigt snålt skurna iaxelpartier. Löst det med flera nummer för stora kläder och kavlat upp ärmarna...

Kolla på Montane-jackor, som säljs av Northstar, de är faktiskt lite längre i snittet. Jag köpte för ett par år sedan en Minimus i herrmodell, som i alla fall går nedanför rumpan, och som jag också annars är mycket nöjd med (fast jag även denna gång valt lite "oversized" för tjocktröjans och rörelsefrihetens skull).
 
Precip Tall

Jag har en Precip som det står "Precip Jacket Tall" på: http://marmot.com/products/precip_jacket?p=121,216,168&ft=168 Jag har letat mig blå i 1½ år innan jag hittade den på rea för 600 spänn sent förra hösten. Mycket nöjd, har nu min gamla Haglöfs LIM när jag cyklar och den här på jakt osv. Den är inte jättelång men inte midjekort heller. Från sömmen i nacken till ryggslutet är den 74 cm.
 
Något nytt på den här fronten?
Jag har fortfarande inte hittat något som täcker en kavaj och samtidigt är lätt som en Precip.
Varianten som heter Precip Tall verkar inte finnas längre, och har nog alltid varit svår att få tag på.
Några webbutiker i USA som ej fraktar hit har den.

Något annat märke som skulle kunna vara intressant? Helst med pit zips dvs "armhålsluftning" via dragkedja.
 
Jackan du söker heter Haglöfs LIM Parka. Är lättare än Precip (290g) och är helt vattentät (goretex paclite) till skillnad från Precip som inte har samma vattenpelare. Riktigt lång modell och kompakt packad. Min kollega köpte en sån förra året då modellen kom, den verkar riktigt smidig!
 
Tack! Nu börjar det likna något. Båda utan pit zips dock, men om jag väntar ett år till så, kanske, kanske.
 
Cykelegnjackor, har lång bål men är tätsskurna, långa ärmar, under ärmarna zippar finns.

Köpte för några år sen en Sarek hos ITAB, den har ventilationer, går över en tweedkavaj och har längden, modellen lyser numer med sin frånvaro.

Även FR hade en vapenrockslång modell med ventilation och rymd nog till stortröjan, står inte att uppbringa idag.

Den gamla TAIGA regnparka jag har som är i vapenrockslängd finns inte heller i deras modernare kataloger.

Min vandringvän köpte en längre regnparka hos Jonsson, modellen står lite att uppbringa.

De militära regnplagg som har längden, vidden och ventilationen förefaller heller inte gå att köpa av allmänheten.

Modeidiotin med korta tätskurna plagg tycks ha slagit igenom till 100%. Fördumningen är ett faktum! Ledsamt men en sammanfattning.

Häromåret hittade jag i en Proshop en golfregnjacka med plats för en swing, ventilation och längd nog för en kort kavaj, så än är inte hoppet ute, men tyvärr så trots rea, kostade den betydligt mer än jag ville betala men jag hade ju inget alternativ. Då jag behövde en regnjacka av längre modell.

På holmarna köpte jag i i en herraffär en lätt regnjacka enkel, tyvärr utan annan än lodenrocks ventilation under ärmarna men med längd och rymd, ett fynd. Den fungerar utmärkt. Färgen signalblått får jag däremot leva med.
Även den ett nödköp.

Maila till tillverkare och gnäll i bodarna det kan göra verkan, hoppas flera av oss.
go tur
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips