Längd på stighudar

Jag tänkte beställa stighud på metervara till 2 par turskidor, men började fundera på hur mycket jag egentligen behöver. Behöver den täcka hela skidan eller räcker det med ex. 150cm stighud till 2 meter skida?
 
Hej!

Du kan göra vilket som! Med stighudar lika långa som skidorna kommer fästet att bli väldigt bra (för bra, tycker jag) så helt klart kan Du korta lite. Hur mkt Du ska ska korta kanske ngn annan kan hjälpa dig med.
 

luktafotogen

Avstängd
Ska du dra pulka i oländig terräng behövs hellånga. Sen finns skarjärn men det har jag aldrig provat. Kanske skulle kunna vara ett komplement.
 
Jag har ett par skidor med fast monterad stighud på.
Den täcket ca halva skidan, centrum där tyngdpunkten ligger.
 

68678

Avstängd
Ska du dra pulka i oländig terräng behövs hellånga. Sen finns skarjärn men det har jag aldrig provat. Kanske skulle kunna vara ett komplement.

Skarjärn Har jag aldrig hört talas om förän jag läste det nu! Googlade och såg att det var en intressant grej. Är det bara till Telemarkskidor eler finns det en turvariant? Såg oxå att de anns några som gick att fälla upp och ner beroende på situationen.
 
Vi har inte direkt några planer på att ge oss ut på några veckolånga tältturer med pulka i oledad terräng, utan det brukar främst bli dagsturer, stugturer och kanske någon enstaka natt i tält. Det där med att kunna fästa stighuden under spannet verkar vara en smidig lösning, men då krävs väl Åsnesskidor med fellelås eller dyl.!? Enda möjligheten på våra skidor, så vitt jag vet, är att fästa stighuden vid skidspetsen. Att skruva fast stighuden under spannet ser jag inte som något alternativ.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips