Längd på linor till snöpinnar?

Jag har snöpinnar som jag själv ska komplettera med linslingor och karbinhake. Funderar på hur långa slingorna behöver vara, uppskattar förslag! Enkla eller dubbla?
Skulle också vilja ha hakar av nylon men har inte hittat någon som säljer trots ivrigt surfande... Någon som vet?
En sak till - hur många snöpinnar använder ni som är vana vintertältare? Mitt tält är ett Fjällräven Akka Endurance III. Har tio pinnar men då blir två stormlinor utan. Kanske bör jag fixa två till.
Tacksam för tips och idéer!
/BrittMarie
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
200mm brukar räcka för mig. Det bästa är att knyta fast dom på tältet så slipper du karbiner. Sen brukar jag gräva ner pinnarna på tvären och packa snö ovanpå. Hur många du behöver beror på hur mycket annat du kan offra. Behöver du spaden under natten? Kanske en nedgrävd skida eller en fjällbjörk? Stick inte ner skidor eller stavar i snön som ankare. De kan enligt tidigare erfarenhet från Utsidan gå av eller skadas i vinden.
 
Vill inte Hilleberg hjälpa till av någon anledning så är det dessa som dom använder.

http://www.shelby.fi/catalog/product_info.php?cPath=33_178_275&products_id=1102

Finns mkt roligt hos Shelby och jag kan rekommendera en liten titt om man på något sätt är intresserad av att förändra/uppgradera sin utrustning.

Håller med om att Shelby är en guldgruva för både textil och andra prylar.
När det gäller dessa hakar kan man dock få tag på dem både lättare och billigare på de flesta välsorterade butiker för tillbehär till båtar. Sök på eller fråga efter "clips".
Exempelvis:

http://www.seasea.se/Article.aspx?ArticleNo=63764
eller
http://www.erlandsonsbrygga.se/Hems...a_Tillbehor/CLIPS_4PACK_GUMMIREP_4MM?id=06376

Jag har använt dessa ... samt de här, som känns ännu lite starkare:
http://www.extremtextil.de/catalog/Stainless-steel-mini-carabiner-30x3mm::1761.html?language=en
(från Extremetextil, som är min andra "guldgruva" förutom Shelby)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips