Kynnefjäll - lämpliga vandringsleder

Hej vi är en grupp som arbetar tillsammans och tänkte gå en tur på Kynnefjäll. Vilken led är att rekommendera för att uppleva fantastisk natur i området?

Hittade Led 18-20 på bohusleden som går igenom Kynnefjäll, är det bara dessa leder som finns eller finns det mer?

Tacksam för alla tips.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Är det bra skyltat i området om man utgår från Kasebo?
Tänker mig Gul slinga och söderut fram till blå slinga och gul slinga igen ända till Kasebo. Tänker att vi parkerar där med bilar.
Vi har ca 2h, max 2,5h på oss.
 
Missa inte Vitingeleden längs Kynne älv mellan Sundshult och Flötemarken där du kan gå vidare på Bohusleden.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips