• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Kvinnliga äventyrare sökes att läsa om osv

Hej,

Jag undrar om det är någon av er tjejer som genomfört en expedition nyligen eller vet andra kvinnor som gjort det?

Jag har följt Baffinbabes med stort intresse men vilka mer finns det föutom Renata?

// Jenny
 
Expedition / inspiration?

"Expeditioner", eller även såna som åkt på "egna äventyr" eller bara är "frilufts-inspirerande" i största allmänhet? (Är det bara en skalfaktor mellan, om man har spons gör det som ett yrke, eller? Hm?) Tillåts även de senare så finns det ju ytterligare en del spännande tjejer att läsa om. Här är några jag kommer på spontant i de olika "klasserna".

Expedition är väl mer kända personer, t ex:
Barbro Lindman, Renata Chlumska,

"Egna äventyr"/inspiration:
Annelie Wester som är medlem här på utsidan, kolla hennes bilder etc.
Ulrika Asp, bergsguide i Chamonix; http://www.bergsguiderna.com/info-ulrika.asp?activeImg=guider_program&tempImg=guider_ulrika
Hanna Mellin, klättrare; http://hannavirrpanna.blogspot.com/
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Ffyona Campbell -långdistansvandrare

tex:
när hon var 16 år promenerade hon från Storbritanniens norra punkt till den södra.
2 år senare: från New York till Los Angeles
Sedan, från Sydney till Perth (5100km på 95 dagar)
därefter: 16000km mellan afrikas syd- och norrpunkt

Hon har skrivit tre böcker om sina vandringar så vitt jag vet.
(inte nyligen, men intressant ändå!)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips