Kvikkjokk - Vállevágge - låptåvágge - över njoatsosjjåhko - Pårek - kvikkjokk

namnförväxling ............

Hej,

Vadet över Ruopsokjåhkå genomfördes utmed "leden" och genomfördes i kängor, bekymmersfritt, men efter detta vad försvann "leden" som påtalats tidigare.

Vad det gäller vad så var passagen över Ruopsokjåhkå klart besvärligast och det si...

har det skett namnförväxling?
 
Naturligtvis har jag klantat till det... Det besvärliga vadet skall vara över Njoatsosjåhkå vid "punkt" 636" på kartan.
Tack för förtydligandet JMel.

Vill man undvika komplicerade vad över Njoatsosjåhkkå vadas den lätt vid utloppet från Luleå Njoatsosjavvre.
 
Tack för infon. Något särskilt skäl att du gick vänstervarv? Jag tänker att jag hellre har eventuella dagsturer runt Pårek på slutet, ifall jag skulle behöva ta någon extra dag på mig någonstans.

Blev vänstervarv p.g.a. att jag kom sent till Kvikkjokk (18-tiden) och att jag trodde att det var närmare/enklare till första lägerplatsen vid Stuor Dáhtá än att ta den branta backen upp på Prinskullen med full ryggsäck och sedan fram till någon av sjöarna, dessutom behövde jag då inte besvära om extra båttransport.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.